DECEMBER MEMORIES ALBUM - WEEK 2

Hi all! I've done week #2 in my December Memories album yesterday and I'm dying to share it with you! As you may noticed, I've took a break with my Project Life album for November and December and now I'm trying to make this album to be about all my activies, not only Christmas related. I'm trying to incorporate non-Christmas papers and embellishments in this album. I totally skipped traditional color palette with reds, greens and browns. Instead of it you will find here lots of yellow-gold, mint and neutrals. Of course I can't wait till next week - it will be all about Holidays, meetings under the tree, singing carrols and eating yummy stuff my Mom will make! It will be such fun!! I'm already saving space in this album for the second half of the month :D Have a lovely Saturday! xox

Cześć! Tak jak obiecałam - jest tydzień 2 w albumie grudniowym! Może zauważyliście, że zrobiłam sobie w listopadzie i grudniu małą przerwę od Project Life. Teraz skupiam się na tym albumie i tworze go tak, żeby nie był tylko świąteczny. Staram się wkomponować neutralne papiery i dodatki, unikam tradycyjnej palety barw świątecznych - nie znajdziecie tu czerwieni, zieleni i brązów ;) Za to jest dużo złota, mięty no i bieli z czernią. Oczywiście nie mogę się już doczekać przyszłego tygodnia - będzie cały o Świętach w domu - spotkaniach z rodzinką pod choinką, śpiewaniu kolęd i jedzeniu tych wszystkich pysznych rzeczy, które przygotowuje moja Mama! Będzie cudnie! Trzymam już miejsce w grudniowniku na te zdjęcia z drugiej połówki miesiąca :D Miłej soboty, ściskam!
4 comments:

 1. OMG, it looks absolutely perfect! Dear Magda, by any chance, which cards' collections do you use for this and your Project Life? I really want to start one, but don't know which ones to choose! Thank you very much in advance!

  ReplyDelete
 2. pieknosci i jasnosci :)
  cudnie Magda, ja czekam na wiecej jak zawsze :D:D

  ReplyDelete
 3. Your creativity always inspires me!

  ReplyDelete